10 رمان فانتزی برتر قرن 21

5/5

10 رمان فانتزی برتر قرن 21

10 رمان فانتزی برتر قرن 21

در دهه‌های اخیر، بهترین داستان جهان‌ساز به نفع ایده‌های جدیدی که محدودیت‌های واقعیت را به چالش می‌کشد، ریشه‌های خود را در اسطوره‌های اروپایی ریخته است.

قلب هر فانتزی چیزی غیر واقعی، غیرممکن یا حداقل آنقدر خارق‌العاده است که ما را به خارج از کیهانی که فکر می‌کنیم در آن زندگی می‌کنیم، می‌برد. همان طور که نویسندگانی از تالکین تا پراچت به ما آموخته‌اند، کار برای نویسندگان و خوانندگان آسان‌تر است، زمانی که غیرممکن شامل موتیف‌ها و خطوط داستانی باشد که ما از روایت‌های شفاهی مانند داستان‌ها، افسانه‌ها و اسطوره‌ها می‌شناسیم. این همچنین بیشتر ادبیات فانتزی را، تا آغاز هزاره، به فرهنگ اروپایی پیوند می‌دهد، زیرا اسطوره‌هایی که می‌دانیم احتمالا یونانی-رومی یا نورس هستند. داستان ها، آلمانی یا فرانسوی یا گاهی اسکاندیناویایی.

با این حال، در این قرن، موج جدیدی از فانتزی، تسلط اروپا را به چالش می کشد. نویسندگان رنگین‌پوست و نویسندگان فرهنگ‌های بومی از روایت‌های جادویی برای به تصویر کشیدن تجربیات و بیان دیدگاه‌هایی استفاده می‌کنند که در محدودیت‌های رئالیسم قابل انتقال نیست. یکی از تأثیرات فانتزی این است که ما را وادار می کند تا مقوله های واقعی، ممکن و عادی را در نظر بگیریم – همه هنجارهایی که فانتزی نقض می کند. و به ویژه، فانتزی جدید نشان می‌دهد که این هنجارها چقدر وابسته به فرهنگ هستند. سنت‌های غیر اروپایی مرزها را به‌طور متفاوتی مشخص می‌کنند و به عنوان موجودات طبیعی چیزهایی را در بر می‌گیرند که ممکن است ما به‌عنوان ماوراء طبیعی فکر کنیم. از میان آن راه‌های مختلف تعیین محدودیت‌های ممکن و انتساب معنا به غیرممکن، نسخه‌های متفاوتی از خارق‌العاده به وجود می‌آیند.

آثاری که در اینجا فهرست می‌کنم نه تنها داستان‌های جذابی را روایت می‌کنند که در جهان‌های تخیلی واضح اتفاق می‌افتد، بلکه ارزش خواندن را نیز دارند زیرا نسخه‌هایشان حس ما را از معمولی بودن و محدودیت‌های واقعی را به چالش می‌کشند.

  1. The New Moon’s Arms نوشته نالو هاپکینسون (2007)

هاپکینسون، نویسنده کانادایی کارائیب، به خاطر ساختن دنیای علمی-تخیلی خود شناخته شده است، اما او در فانتزی های صمیمی تر نیز برتری دارد. جادوی این کتاب شامل اشیاء آشکار قهرمان یائسگی از دوران کودکی و همچنین برخورد او با یک کودک سلکی است. این رمان خوانندگان را در تجربه حسی و پویایی اجتماعی محیط جزیره اش غرق می کند و تمرکز آن بر روی سن دیرهنگام یک زن میانسال، انتظارات درباره روایت های فانتزی را به چالش می کشد. 10 رمان فانتزی برتر قرن 21

  1. چه کسی از مرگ می ترسد نوشته نندی اوکورافور (2010)

مانند بسیاری از کارهای اوکورافور، این رمان نیز از تجربیات او به عنوان فرزند مهاجران نیجریه ای، شنیدن داستان ها و گذراندن وقت با خانواده بزرگ در آفریقا استفاده می کند. قهرمان داستان Onyesonwu، که نامش از Igbo ترجمه شده است، عنوان کتاب را ارائه می‌کند، فرزند تجاوز جنسی است که در هیچ یک از دو جامعه قرار نمی‌گیرد، اما قدرت‌هایی را از هر دو طرف خانواده خود به ارث می‌برد. در تغییر روایت مرسوم «قهرمان برگزیده»، Onyewonsu به بازنویسی پیش‌گویی‌ها و بازسازی دنیای خود پایان می‌دهد. در این فانتزی علمی و دیگر فانتزی های علمی، اوکورافور به ابداع شکلی کمک کرد که او آن را آینده نگری آفریقایی می نامد .که مورد استقبال خوانندگان قرار گرفته و نسل جدید با استعدادی از نویسندگان آفریقایی و دیاسپوریک از جمله اوگنچووی دونالد اکپکی و خدیجه عبدالله باجابر از آن تقلید کرده اند.

  1. Redwood and Wildfire نوشته آندریا هیرستون (2011)

نمایشنامه نویس و محقق، هیرستون در این سفر از جنوب جیم کرو تا آغاز صنعت فیلم سیاهپوست در نمایشگاه جهانی شیکاگو، فرهنگ عامه بومی و آفریقایی آمریکایی را در برابر نژادپرستی قرار می دهد. جادوی صحنه با تخیل واقعی برای به چالش کشیدن خشونت و ظلم همگرا می شود. در دنباله‌ای، Will Magic for Small Change، هیرستون قهرمان‌های خود را به ریشه‌های آفریقایی‌شان تعقیب می‌کند و به آینده‌ای در میان هنرمندان، ارواح و (به‌طور شگفت‌آور) بیگانگان می‌رود. 10 رمان فانتزی برتر قرن 21

  1. Alif the Unseen نوشته جی ویلو ویلسون (2012)

ویلسون در جریان قیام های بهار عربی در اوایل دهه 2010 به عنوان روزنامه نگار در قاهره کار می کرد. این برنده جایزه World Fantasy هک کامپیوتر و عرفان عربی را در داستانی خیره کننده از عشق، نابرابری اقتصادی، ماجراجویی و قدرت استعاره ترکیب می کند. در طول راه، ویلسون همچنین خود را در شخصیت کوچک آمریکایی که به اسلام گرویده است، به طعنه می پردازد که نسبت به بسیاری از جادوهایی که در اطرافش می گذرد، کور است.

  1. A Stranger in Ol ondria نوشته Sofia Samatar (2013)

در این تور زیبای نوشته شده از دنیای ثانویه پیچیده، ساماتار ارواح، تضادهای فرهنگی و تأثیر زبان نوشتاری را بر فرهنگ کاملا شفاهی بررسی می کند، در حالی که شخصیت های جذاب و هیجان انگیزی را ارائه می دهد. داستان ماجراجویی. دنیای خیالی داستان نشان دهنده غوطه ور شدن خود سماتار در فرهنگ های متعدد به عنوان دختر یک مهاجر سومالیایی و محقق ادبیات عرب با تجربه تدریس در سودان و مصر است.

  1. The Fifth Season اثر NK Jemisin (2015)

Jemisin همه جوایز را برد، و به همین دلیل، برای کتاب های سه گانه زمین شکسته خود، که این اولین مورد از آن است. این کتاب‌ها ممکن است در آینده‌ای دور در دنیایی اتفاق بیفتند که زمین ما نیست، اما به وضوح با اینجا و اکنون، با موضوعات تغییرات آب و هوا، تخریب محیط‌زیست، بی‌عدالتی نژادی و بارهای گذشته ارتباط برقرار می‌کنند. روایت دوم شخص متهورانه و یک قهرمان پیچیده، تحسین برانگیز اما نه همیشه دوست داشتنی، این کتاب را بسیار بیشتر از مجموع مضامین آن کرده است. 10 رمان فانتزی برتر قرن 21

  1. خانه بال های شکسته اثر آلیت دی بودار (2015)

با جایگزینی بین داستان های علمی تخیلی و فانتزی، دو بودار در حال حاضر تعداد قابل توجهی از جوایز سحابی، لوکوس و انجمن علمی تخیلی بریتانیا را جمع آوری کرده است. این رمان شروع یک سریال فانتزی گوتیک است که شامل فرشتگان سقوط کرده و جنگی است که پاریس را نیمه ویران و آلوده به آلودگی جادویی کرده است. آلودگی به اعماق رود سن می رسد، جایی که برای اکثر مردم (و سایر موجودات) در خشکی ناشناخته، جامعه ای از اژدهاهای آنامی یا ویتنامی پناه گرفته اند. این سریال منعکس کننده سیاست چند نژادی و واقعیت چندفرهنگی شهرهای اروپایی معاصر است.

  1. Black Sun اثر ربکا روان‌هورس (2020) Roanhorse در سال 2017 با یک داستان کوتاه طنز به نام

به تجربه اصیل هندی شما خوش آمدید توجه جامعه فانتزی و علمی تخیلی را به خود جلب کرد . او آن را با یک جفت فانتزی علمی که افسانه‌های دینه را در کنار هم در منظره‌ای پسا آخرالزمانی قرار می‌داد، دنبال کرد و در Black Sun و دنباله‌های آن، به فانتزی حماسی وارد شد. دنیای فانتزی او نسخه ای جادویی از آمریکای میانی و بدون تهاجم اروپایی است: درگیری های آن ناشی از تنش های درون و بین جناح ها و فرقه های مذهبی قاره مریدین است. 10 رمان فانتزی برتر قرن 21

  1. The Water Dancer اثر Ta-Nehisi Coates (2020)

کوتس با این کتاب به طرز ماهرانه ای از داستان های غیرداستانی به سمت رمان نویسی حرکت کرد. داستان او در جنوب قبل از جنگ داخلی می گذرد، اما به ندرت از کلمه “برده” برای توصیف افرادی استفاده می کند که کوتس آنها را Tasked می نامد. جزئیات تاریخی غنی تأثیر وحشتناک Task را بر همه افرادی که در سیستم گرفتار شده اند، و به خصوص هیرام واکر جوان و با استعداد را منتقل می کند. وظیفه خود واکر شامل رسیدگی به پسر مشروع ارباب است که برادر ناتنی اوست. هیرام از مادرش یک هدیه جادویی غیرقابل پیش بینی فرار را به ارث برده است، عنوان رقص آب. همانطور که او یاد می گیرد که از این هدیه استفاده کند، برای هریت تابمن بزرگ کار می کند. مانند اکتاویا باتلر در فیلم خویشاوندان، کوتس وحشت‌های برده‌داری را برای واقع‌گرایی صرف بیش از حد طاقت‌فرسا می‌بیند: فقط چیزهای خارق‌العاده می‌توانند خواننده را به چنین دنیایی ببرد.

  1. A Master of Djinn نوشته P Djèlí Clark (2021)

کلارک مورخ مطالعات خود را در مورد گذشته آمریکا در این تاریخ جادویی جادویی که در قاهره استیمپانک در اوایل قرن بیستم اتفاق می‌افتد، ترک می‌کند. این رمان یک راز است که در آن یک کارآگاه زن سرسخت با دشمنان قدرتمند انسانی و غیر انسانی روبرو می شود. علاقه واقعی آنقدر در طرح داستان نیست، بلکه تعامل شخصیت ها و فضای بسیار دقیق آن است. این قاهره محل گردهمایی شرق و غرب، شمال و جنوب است (یکی از موضوعات تکراری توصیف نژادی نوبی‌ها و حبشی‌ها توسط اشراف کم رنگ‌تر مصری)، گذشته و حال، علم و جادو است که همه به طرز ماهرانه‌ای در جزئیات به کار رفته است. معماری، لباس و سفارشی.

 

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.