آموزش

کتاب صوتی یا خواندن کتاب؟

کتاب صوتی یا خواندن کتاب؟

یکی از بحث های بزرگ بین خوانندگان این است که کدام بهتر است؟ کتاب صوتی یا خواندن؟ برای هر دو مزیت وجود دارد.

به خوبی شناخته شده است که خواندن – مهم نیست از چه نوع کتابی لذت می برید – یکی از بهترین راه ها برای تیز نگه داشتن قوای ذهنی شماست. همچنین این یک سرگرمی لذت بخش است و می تواند ذهن شما را به روی دنیاها، دانش و ایده های جدید باز کند.

به لطف فناوری و برنامه‌هایی مانند  Audible ، گوش دادن به  کتاب‌های صوتی  به یک جایگزین محبوب برای خواندن  کتاب‌های چاپی تبدیل شده است . پس سوال این است که  آیا گوش دادن  به  کتاب های صوتی  همه فوایدی مشابه خواندن  کتاب های سنتی دارد ؟ آیا  کتاب‌های صوتی به اندازه خواندن متن نوشته شده  از منظر سلامت مغز آموزنده، سرگرم‌کننده و مفید  هستند یا راه دیگری هستند که فناوری چیز خوبی را از بین می‌برد؟

به نظر می رسد که گوش دادن به  کتاب های صوتی  و خواندن  کلمات نوشته شده  هر دو برخی از مزایای یکسان را همراه با چندین مزیت منحصر به فرد خود دارند. برای کمک به حل و فصل بحث کتاب صوتی در مقابل خواندن ، اجازه دهید جوانب مثبت و منفی هر کدام را بررسی کنیم.

کتاب‌های صوتی در مقابل خواندن : فواید مغز

تحقیقاتی که فواید مطالعه منظم برای سلامت مغز را نشان می دهد ، گسترده و غیرقابل انکار است. با این حال، تحقیق در مورد مقایسه فواید خواندن و شنیدن بسیار پراکنده‌تر است. به گفته  پروفسور روانشناسی  و نویسنده دکتر کریستن ویلومیر، با این حال، دلایل خوبی وجود دارد که باور کنیم  تجربه خواندن  ارائه شده توسط  کتاب های صوتی  بسیاری از مزایای مغزی مشابه خواندن یک  کتاب فیزیکی را ارائه می دهد .

برای دیدن و خرید کتاب صوتی به سایت اسپین مراجعه فرمایید.

در  مصاحبه ای که توسط Well and Good منتشر شده است ، دکتر Willeumier توضیح می دهد که گوش دادن به یک کتاب صوتی یا  پادکست  بسیاری از مناطق مغز را فعال می کند که خواندن  متن نوشته شده است . در حالی که گوش دادن به کتاب بخشی از مغز را که مسئول پردازش زبان است فعال می کند و خواندن کتاب مناطق بیشتری را که مسئول  پردازش بصری هستند فعال می کند ، هر دو فعالیت پردازش معنایی اطلاعات را در همان مناطق مغز انجام می دهند. این بدان معناست که  کتاب‌های صوتی  و  کتاب‌های سنتی  هم می‌توانند دانش شما را گسترش دهند، هم حافظه شما را تقویت کنند و هم توانایی‌های ذهنی شما را تا حد زیادی تقویت کنند.

با افزایش صداهای تبدیل متن به گفتار و هوش مصنوعی ، گوش دادن نقش مهمی در زندگی شما خواهد داشت.

کتاب‌های صوتی در مقابل خواندن : حفظ دانش

درک مطلب  اندازه گیری میزان دانشی است که می توانید از خواندن  متن نوشته شده حفظ کنید  و به ویژه اگر  کتاب غیرداستانی را  به امید یادگیری چیز جدیدی می خوانید بسیار مهم است. با این حال، یادگیرندگان مختلف  به گونه‌ای متفاوت یاد می‌گیرند، و اینکه آیا دانش بیشتری از خواندن یا گوش دادن حفظ می‌کنید، در نهایت یک موضوع ترجیحی شخصی است.

یکی از مزیت‌هایی که خواندن نسبت به  کتاب‌های صوتی در مورد حفظ  دانش  دارد، این واقعیت است که  خواندن مجدد بخشی از متن در هنگام خواندن کتاب‌های چاپی  در مقایسه با گوش دادن به یک کتاب صوتی  بسیار ساده‌تر  است. با یک  کتاب فیزیکی  یا  کتاب خوان الکترونیکی ، می توانید به راحتی یک جمله، پاراگراف یا صفحه را هر چند بار که نیاز دارید بخوانید. در عین حال، انجام همین کار هنگام گوش دادن به یک کتاب صوتی، مستلزم عقب نشینی زیادی است.

با این وجود، بسیاری از مردم متوجه می‌شوند که هنگام گوش دادن به صحبت‌های دیگران، اطلاعات را بهتر حفظ می‌کنند تا اینکه خودشان آن‌ها را بخوانند. اگر  درک شنیداری شما  مهارت بیشتری نسبت به  درک مطلب شما دارد، ممکن است گوش دادن به  کتاب های صوتی  را بهترین راه برای یادگیری مطالب جدید بدانید.

خواندن در مقابل  کتاب های صوتی : لذت بردن

اینکه گوش دادن به  نسخه صوتی  یک کتاب برای شما لذت بخش تر از خواندن آن خواهد بود یا خیر، یک موضوع ترجیح شخصی است. با این حال، هنگام مقایسه لذت ارائه شده توسط هر دو، چند فاکتور مهم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

از برخی جهات، گوش دادن به یک کتاب صوتی می تواند فراگیرتر و لذت بخش تر از خواندن  کتاب های سنتی باشد. یک راوی با استعداد قادر به تکرار لحن ها و  انحرافاتی است  که می تواند شخصیت های کتاب را زنده کند و به شما امکان می دهد احساسات را در گفتگوهای آنها بشنوید و تجربه ای فراگیرتر ایجاد کنید. از آنجایی که گوش دادن به یک کتاب صوتی امکان  انجام چند کار را نیز فراهم می کند، برای کسانی که تمرکز لازم برای لذت بردن از خواندن سنتی را ندارند، یک انتخاب عالی است.

برای شنیدن کتاب های صوتی به کتابخانه آموزشی مراجعه فرمایید.

با این حال، دلایل متعددی نیز وجود دارد که چرا خواندن ممکن است برای برخی افراد لذت بخش تر باشد. در مقایسه با گوش دادن به یک کتاب صوتی، خواندن کتاب تخیل شما را بیشتر درگیر می کند. از شما می خواهد که تمام کنش ها را صدا کنید و خود را در چشم ذهن خود گفتگو کنید، به جای اینکه شخص دیگری آن را برای شما توصیف کند، صحنه را در ذهن خود نقاشی کنید. همچنین مواردی وجود دارد که یک راوی قادر به ضبط کامل صدای یک شخصیت نیست.

در حالی که راوی های خوب طیف وسیعی از صدا را نشان می دهند، حتی بهترین راوی ممکن است نتواند به طور کامل تمام صداهای مختلف یک کتاب را تکرار کند. برای مثال، راوی‌های مرد اغلب برای تکرار صدای زنانه با مشکل مواجه می‌شوند و برعکس. برخی از  کتاب‌های صوتی  با داشتن راوی‌های متعدد شخصیت‌های مختلف کتاب، این مشکل را حل می‌کنند. با این حال، این کتاب‌ها بسیار کمتر از کتاب‌هایی هستند که توسط یک راوی بیان می‌شوند.

در نهایت، یک  کتاب خوب  صرف نظر از اینکه خوانده شود یا گوش داده  شود،  کتاب خوبی خواهد بود. با این حال، هنوز مهم است که تصمیم بگیرید کدام نوع مطالعه برای شما لذت بخش تر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *